تبلیغات
بانک مقالات علمیMyscience - هفت سوال درباره جهان هستی
 
بانک مقالات علمیMyscience
اولین نیستیم...امابهترینیم** Myscience=علم من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامدمحمدی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرشمادرمورد این وبلاگ چیست؟یکشنبه 25 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مسعود

جهان چیست؟        علم كیهان شناسی چیست؟        

جهان چگونه آغاز شد؟               چه نوع ذراتی در انفجار بزرگ خلق شدند؟

جهان چگونه منبسط می شود ؟           آیا انبساط جهان در آینده ادامه خواهد داشت ؟

در آخر جهان Big Crunch چگونه خواهد شد؟ 

جواب همه ی این سوالات در ادامه ی مطلب

جهان چیست؟

جهان سازمانی كامل پویا است . این جهان روزی آغاز شد - شاید با یك انبساط بزرگ ناگهانی ماده- و ممكن است روزی پایان یابد - ما نمی دانیم ! در همین زمان (بین آغاز و پایان ) با انبساط بیشتر جهان كهكشان ها از یكدیگر دورتر و دورتر می شوند . جهان با فعالیت و حركت در حال بزرگ شدن است . ستاره ها در تمام طول زندگیشان منقبض می شوند ، منبسط می شوند و منفجر می شوند . سیارات به دور ستاره ها در حال گردشند. كهكشان ها می چرخند و ستاره های دنباله دار و خرد سیارك ها در منظومه شمسی در حال حركت بر روی مدار خود هستند .عناصر ،اتمها ،مولكول ها و ذره ها پیوسته بر یكدیگر اثر می گذارند و تغییر می كنند . موجهای الكترومغناطیس همه جا هستند (ما برای دیدن آنها باید بیرون از محوطه وجودیشان باشیم) ممكن است همه جهان از ماده سیاه ساخته شده باشد كه ما در این مورد مطمئن نیستیم .

علم كیهان شناسی چیست؟

علم كیهانشناسی در مورد چگونگی تكامل و ساختار جهان توضیح می دهد. این علم شامل سوالات بزرگی می شود . مثل : آغاز جهان چگونه بوده است ؟ آیا جهان به پایان خواهد رسید ؟ پایان جهان چگونه خواهد بود ؟ اجزا تشكیل دهنده جهان چه تاثیری برهم میگذارند ؟ آیا جهان مرز دارد؟ و ...

امروزه تئوریهای مبنی بر مشاهده دقیق ساختار جهان،مطالعه و بحث در مورد ان وجود دارد كه ریاضیات و فیزیك پایه های اساسی آنها هستند .

جهان چگونه آغاز شد؟

رایجترین تئوری در مورد خلق جهان تئوری انفجار بزرگ است. این تئوری عقیده بسیاری از دانشمندان بویژه ادوین هابل اخترشناس مشهور قرن بیستم است . انفجار بزرگ می گوید كه جهان بوسیله یك موج سنگین انرژی و ماده 10 تا 20 میلیون سال پیش بو جود آمده است . انفجار بزرگ شكل گیری گازها و ذرات موجود در آسمان و هر چیز دیگری كه در آن یافت می شود را نشان می دهد . این تئوری همچنین انبساط جهان در آینده را بیان میكند و نیز دور شدن همه اجزا آسمان ، كهكشانها ،ستاره ها و سیارات و هر چه در آن است .

چه نوع ذراتی در انفجار بزرگ خلق شدند؟

در نتیجه انفجار نخستین واكنش سریع آغاز شد و ذرات بسیار كوچك تشكیل شدند (دانشمندان می گویند كه انفجار بزرگ یك انفجار نبود بلكه یك موج عظیم بود ) و بعد بلافاصله جز اتمی ذرات بو جود آمد (برای خلق پروتون و نوترون ) هیدروژن و هلیوم اولین اتمها بودند . از تاثیر این دو عنصر اساسی بر یكدیگر همه مواد دیگر - از جمله خود شما - بو جود آمدند.

جهان چگونه منبسط می شود ؟

متاسفانه ما نمی توانیم بیرون از جهان برویم تا مشاهده كنیم كه جهان چگونه منبسط می شود اما می توانیم آن را تجسم كنیم اگر یك بادكنك را با گذاشتن نقطه هایی علامت گذاری می كنیم و بعد آنرا باد كنیم نقطه ها از یكدیگر دورتر می شوند و این درست مثل اتفاقی است كه در جهان برای كهكشانها رخ می دهد.

آیا انبساط جهان در آینده ادامه خواهد داشت ؟

یك نظریه رایج می گوید این امر به چگونگی پیدا شدن مواد فیزیكی در جهان مربوط است - وما مطمئن نیستم كه چه مقدار ماده در جهان وجود دارد . مقدار ماده ای كه برای ثابت نگه داشتن جهان لازم است امگا نام دارد .امگا یك كمیت مجهول فرضی از ماده است . اما دانشمندان می خواهند كه اگر مقدار ماده از امگا كمتر یا بیشتر باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر ماده كمتر از امگا جهان منبسط خواهد شد سرد تر و قسمت های آن از هم دورتر و دورتر می شوند. ستاره ها احتمالا خاموش خواهند شد . زندگی همه مواد با سیاه شدن و سرد شدن و دور شدن از یكدیگر خواهد بود.این مفهوم انبساط جهان را طبق نظریه باز بیان می كند . اگر ماده بیشتر از مقدار امگا باشد ، نیروهای گرانشی (هر ذره ماده ذره های دیگر را به سوی خود می كشد .) خیلی زود یا به آهستگی و خیلی دیر انبساط را متوقف می كند و باعث می شود ماده در هم فرو بریزد و جهان شروع به منقبض شدن كند . در بعضی نقاط جهان روی خودش سقوط می كند . این مفهوم به نظریه جهان بسته معروف است . به طور كلی به نام Big Crunch شهرت یافته است.

در آخر جهان Big Crunch چگونه خواهد شد؟

ما مطمئنا نمی دانیم در آخر جهان چه پیش خواهد آمد این تئوری به جاذبه ای كه باعث شده همه چیز در جهان منقبض شده ودر خودش فرو بریزد مربوط است . دو نتیجه را دانشمندان به طور كلی پیشنهاد می كنند : یكی تمام جهان در خودش فرو می ریزد و در یك لحظه جهان به سیاه چاله تبدیل خواهد شد و این آخر جهان خواهد بود و دیگر اینكه Big Crunch منجر به انفجار بزرگ دیگری خواهد شد و در نتیجه جهان دیگری به وجود خواهد آمد (یا جهانی مشابه جهان ما )
نوع مطلب : نجوم، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :