تبلیغات
بانک مقالات علمیMyscience - مغز«زیست»
 
بانک مقالات علمیMyscience
اولین نیستیم...امابهترینیم** Myscience=علم من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامدمحمدی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرشمادرمورد این وبلاگ چیست؟سه شنبه 23 فروردین 1390 :: نویسنده : حامدمحمدی
سطح نیمکره‌های مخ درمهره‌داراناولیهتا پستانداران اولیه صاف است. اما در پستانداران عالی بویژه در آدمیبه دلیل وسعت زیاد و جای گرفتن در فضای محدودمخچهدارای چین خوردگیهای فراوان و عمیق است

 
تکامل مخ
سطح نیمکره‌های مخ درمهره‌داراناولیهتا پستانداران اولیه صاف است. اما در پستانداران عالی بویژه در آدمیبه دلیل وسعت زیاد و جای گرفتن در فضای محدودمخچهدارای چین خوردگیهای فراوان و عمیق است
.
قسمتهای تشکیل دهنده مخ
 
قسمت سطحی مخ
قسمت سطحی مخ که خاکستری رنگ است و قشر مخ نامیده می‌شود. ضخامت این قسمت چندمیلیمتر است و به صورت چین خورده مشاهده می‌گردد که علت چین خوردگی ، وسعت زیاد آناست. قشر خاکستری مخ را جسم سلولی تعداد بسیار زیادی نورون تشکیل می‌دهند.
 
قسمت زیر قشر مخ
در این قسمت از مخ ماده سفید رنگی وجود دارد که از اجتماع رشته‌های عصبیمیلین‌دار تشکیل شده است. این رشته‌ها همان دنباله‌های نورونهایی هستند که در قشرخاکستری یا سایر قسمتهای دستگاه عصبی قرار دارند. در بخش سفید مخ نیز چند هستهخاکستری دیده می‌شود که مهمترین آنهاتالاموسهاو هیپوتالاموس‌ها است.


 
 
کار مخ
هر قسمت از قشر خاکستری ، کار ویژه‌ای را به عهده دارد. مراکز مربوطبه دریافت و تفسیر اطلاعات رسیده از اندامهای حسی مختلف مانند ، چشم ، گوش ، پوست وغیره در همین قسمت است. قسمتی از قشر خاکستری هم مرکز حرکات ارادی است. نورونهایاین قسمت حرکات ارادی بدن را کنترل می‌کنند. مخ مرکز احساسات ، فکر کردن و حافظهنیز است. نیمکره چپ مخ حرکات طرف راست و نیمکره راست آن حرکات طرف چپ بدن را کنترلمی‌کند. هر نیمکره دارای کارهای ویژه‌ای نیز هست.

نیمکره چپ در ربان آموزی ،یادگیری ، تفکر ریاضی و منطق تخصص دارد و نیمکره راست انجام دادن کارهای ظریف مانندکارهای هنری ،موسیقیرا کنترل می‌کند. مرکز تفکر ارادی در ناحیه پیشانی قرار دارند. مرکز شنوایی در بخشگیجگاهی و مرکز دید و چشمی در ناحیه پس سری قرار دارد و مراکز مربوط به اندامهایحسی مختلف مانند چشم و گوش و پوست در قسمت آهیانه قرار دارد. اگر این مراکز آسیبببینند با وجود سالم بودن چشم و گوش از دیدن و شنیدن محروم می‌شویم.
 
تالاموسها
تالاموسها از هسته‌های خاکستری مخ هستند. تالاموسها مرکز تقویت پیامهای حسیهستند. پیامهای حسی قبل از این که به مخ برسند، تقویت می‌شوند. مانند چشم درد ، ترسو ... .
 
هیپوتالاموس
هیپوتالاموس از هسته‌های خاکستری مخ هستند. هیپوتالاموس‌ها مرکز تنظیم اعمالمختلفی از جمله گرسنگی ،تشنگی،خوابو بیداریو تنظیم دمای بدن است.


 
 
مخچه
مخچه قسمتی از مغز است که در پشت و زیر مخ قرار دارد. مخچه دارای دو نیمکره است،اما چین خوردگیهای سطحی آن کم عمق‌تر و منظم‌تر است. قسمت سطحی مخچه را مادهخاکستری پوشانده است. مخچه بوسیله دسته تارهای عصبی به بقیه قسمتهای دستگاه عصبیمربوط است. مخچه در کار کنترل فعالیتهای ماهیچه‌ای به مخ کمک می‌کند.

مخچهپیامهای حرکتی را قبل از اینکه به اندامها بروند تقویت می‌کند. در نتیجه حرکاتنرمتری از بدن سر می‌زند. حفظتعادلبدننیز به عهده مخچه است. برای اینکار چشمها و گوش داخلی وضعیت بدن را بهمخچه خبر می‌دهند و مخچه ،ماهیچه‌هارا طوری کنترل می‌کند، که تعادل برقرار بماند. در مجموع کارهایی که مخچه انجاممی‌دهد همگی غیر ارادی هستند.
 
بیماریهای مغزی
عامل بیماریهای عفونی مراکز عصبی ، باکتریها ، ویروسها و یا موجودات زندهمیکروسکوپی دیگرند. در بعضی از این بیماریها مراکز عصبی خونی می‌شوند و در برخیدیگر سموم میکروبها که در جای دیگر بدن مستقر می‌شوند، به مراکز عصبی می‌رسند وآنها را دچار مشکل می‌کنند.
 
فلج اطفال یا پلیومیلیت
عامل این بیماری نوعی ویروس است که از طریق غذا و آبی که به مدفوع شخص بیمارآلوده باشند، به شخص سالم سرایت می‌کند. ویروس به نخاع می‌رسد و در آنجا به جسمسلولی نورونهای حرکتی آسیب کلی می‌رساند، و ماهیچه‌های تحت کنترل آنها فلج می‌شوند. با استفاده از واکسن می‌توان به راحتی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.
 
مننژیت مغزی
در اثر عفونت پرده‌های مننژ مغز یا نخاع حاصل می‌شود. انواعی از باکتریها باعث این بیماری می‌شوند. یک نوع از این باکتریها به نام مننگوکوک است. علایم بیماری مننژیت به طور ناگهانی بروز می‌کند. حرارت بدن دردناک می‌شود. مننژیت بیماری خطرناکی است و در صورت تاخیر در معالجه باعث مرگ می‌شود.
نوع مطلب : زیست شناسی، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :