تبلیغات
بانک مقالات علمیMyscience - بازیابی سن جهان
 
بانک مقالات علمیMyscience
اولین نیستیم...امابهترینیم** Myscience=علم من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حامدمحمدی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرشمادرمورد این وبلاگ چیست؟پنجشنبه 8 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مسعود

ناسا در هفاه گذشته یكی از بی نظیر ترین تصاویر از كودكی جهان را منتشر كرد كه توسط كاوشگر WMAP تهیه شده است.

ناسا در هفاه گذشته یكی از بی نظیر ترین تصاویر از كودكی جهان را منتشر كرد كه توسط كاوشگر WMAP تهیه شده است.

یكی از نتایجی كه از داده های كاوشگر WMAP(Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) به دست آمد تعیین سن جهان با دقتی معادل 1 % بود. بنابر نتایج حاصل از اطلاعات این كاوشگر سن جهان 7/13 میلیارد سال است كه در تطابق كامل با محاسبات قبلی قرار دارد. چارلز گودارد یكی از مسوولین این پروژه در كنفرانسی خبری اطلاعات به دست آمده از این كاوشگر را به معدنی از طلای ناب تشبیه كرد. وی افزود این داده ها بسیار با ارزشند چراكه اولا تصویری با جزییات بسیار بالا و سرتاسری از دوران طفولیت كیهان در اختیار دانشمندان قرار می دهد ثانیا با كمك این داده ها به دوره ای از تاریخ جهان دست یافته ایم كه ستاره های اولیه جهان به تازگی درخشش خود را آغاز كرده بودند و سوما این طرح محكی مستقل را در اختیار كیهانشناسان قرار داده است تا با كمك آن به بررسی و بازبینی نظریات و فرضیات خود بپردازند . نمونه ای از این آزمونها سن كیهان است كه مطابق داده های این طرح معادل 7/13 میلیارد سال (با خطای 1 % ) برآورد شده است.براساس داده های این كاوشگر كماكان نظریه انفجار بزرگ بهترین توصیف از تولد و تحول جهان را در اختیار مردم می گذارد.

با كمك داد ه های این كاوشگر دانشمندان می توانند نظریات خود در خصوص تحول كیهان در چند ثانیه نخست خلقت را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهند ، ضمن اینكه می تواند دانشمندان را در توضیح چگونگی شكل گیری ستاره ها در شرایط پس از انفجار بزرگ یاری دهد.

در این تصویر تغییرات دمایی كوچكی ثبت شده است كه نشان از تغییرات اندك در چگالی مواد در نواحی مختلف جهان دارد . همین اختلاف چگالی عاملی برای جمع شدن مواد گرد هم و تشكیل ستاره ها و كهكشانهای اولیه بوده است. از سوی دیگر داده های به دست آمده از این كاوشگر نشان از آن دارد كه ماده معمولی ( كه از اتمهای شناخته شده ساخته شده است) تنها 4 % جرم عالم را تشكیل می دهد و 23 % جرم جهان را نوع نا مشخص از ماده یا ماده تاریك تشكیل داده است و بقیه 73 % جرم عالم را انرژی تاریك تشكیل می دهد ( نیرویی دافعه كه به نظر می رسد موجب تعیین شتاب انبساط عالم باشد).

این كاوشگر تابش زمینه كیهانی در 10 بهمن سال 1379 با یك راكت دلتا 2 به فضا پرتاب شد و پس از اینكه از گرانش ماه كمك گرفت در محل استقرار پیش بینی شده خود در ارتفاع 1930800 كیلومتری از زمین مستقر شد وطی دو سال به جمع آوری اطلاعات و ثبت تابش زمینه كیهانی از تمامس نواحی آسمان نمود. پردازش این اطلاعات نیز شش ماه زمان برد و هفته گذشته نتایج آن منتشر شد..این طرح پیش از این MAP خوانده می شد و پس از پایان كار به احترام " دیوید ویلكینسون" كیهانشناس دانشگاه پیرینستون كه شهریور گذشته در گذشت، به نام او نامگذاری شد و از آن پس به نام WMAP شناخته می شود.

تابش پس زمینه كیهانی برای اولین بار در سال 1965 توسط پنزیاس و ویلسون در آزمایشگاه تلفن بل كشف شد و پس از آن در اوایل سال 1990 میلادی ماهواره COBE به بررسی و ثبت دقیق آن پرداخت.این ماهواره تغییراتی در حد یك ده هزارم را در این تابش آشكار كرد. این در حالیست كه WMAP با حساسیتی 15 بار بیش از COBE به رصد این تابش بازمانده از انفجار بزرگ پرداخت و موفق به آشكار سازی تولد ستاره ها در زمانی شد كه از عمر جهان هستی تنها 200 میلیون سال می گذشت.

نوع مطلب : نجوم، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :